01.09.2006 г.
На 25 август 2006 г. Министерството на икономиката и енергетиката предложи за разглеждане и решение по компетенции на ДКСБТ постъпилия в инспектората на министерството сигнал за нарушения на ЗСБТ в дейността на Софийска стокова борса АД – 12 регистрирани брокери на борсата са едновременно собственици, участват като съдружници или са управители на дружества – членове на същата стокова борса, като едновременно с това ги представляват при сключване на борсови сделки.
ДКСБТ реагира своевременно и изиска информация по случая от ръководството на ССБ АД, както и от другите две лицензирани борси.
На свое извънредно заседание на 30 август 2006 г. Комисията разгледа фактите и материалите по случая и изрази следното становище:
ДКСБТ не споделя извода на Инспектората към МИЕ относно /евентуално/ извършено нарушение на чл.39 от ЗСБТ от страна на Софийска стокова борса, по следните съображения:
Нелогично е еднозначно да се приеме, че след като едно лице е брокер и същевременно е управител на фирма - член на борсата, сключвайки борсова сделка, то автоматично е изложенo на риска да наруши нормата на Закона, а именно: “Брокерът няма право сключва сделки на борсата за своя сметка нито лично, нито чрез трето лице”.
Съществува само една хипотеза, в която има възможност за нарушаване на тази забрана. Това е случая при който брокерът, който е и управител на фирма – член на борсата, сключи борсова сделка за своя сметка, но при условие, че той е и краен клиент по нея. Във всички останали случай не би могло да се приеме, че Закона се нарушава или заобикаля, по причина, че борсовата сделка се сключва от името на член на стоковата борса за негова сметка или за сметка на клиента му. В общия случай става въпрос за едно обикновено посредничество, при което сделката се сключва по поръчка и за сметка на крайния клиент, който възлага на фирмата – член, респективно – брокер да посредничи при нейното сключване.
От друга страна, следвайки законодателната логика на ЗСБТ се достига до следния правен извод, а именно: субект на забраната на чл.39 ЗСБТ е брокерът; брокерът не е служител на стоковата борса и няма никакви договорно-правни отношения със стоковата борса; и че стоковата борса е място за регистриране на сключени борсови сделки за покупко-продажба на стоки, но не и място за регистриране на посредническите договори между членовете на борсата и техните клиенти;
От горното следва, че ако наистина се окаже, че дадено физическо лице е сключило като брокер борсова сделка за сметка на борсов член, като е било едновременно и негов собственик, съдружник или управител, то отговорността за нарушение на чл.39 ЗСБТ е на самото физическо лице - брокер, но не и на стоковата борса. За брокерите остава задължението да организират дейността си в съответствие с разпоредбите на специалния закон и да не допускат нарушения на същия. При установено нарушение на чл. 39 от ЗСБТ отговорността е лична.
ДКСБТ в качеството си на контролен орган извършва регулярно проверки на дейността на стоковите борси и тържища в страната.
Във връзка с изнесените в сигнала факти по конкретните сделки, извършени от членовете на стоковата борса, които се представляват от брокери – собственици, управители или съдружници на фирма – борсов член, Комисията ще извърши извънредни проверки на дейността на всички лицензирани стокови борси в страната.